logo
 

      

Ansaldo A.1 Balilla

Włoski samolot myśliwski z okresu I Wojny Światowej, który został zakupiony w ilości 35 sztuk przez polskie lotnictwo w 1919 roku. Rok później samoloty te stanowiły uzupełnienie 7 Eskadry, która wzięła udział w końcowej fazie wyprawy Piłsudskiego na Kijów.

W 1920 podpisano umowę na budowę na licencji włoskiej 100 samolotów Balilla. Z powodu działań wojennych, produkcja ruszyła dopiero na początku 1921 roku.. W efekcie do lotnictwa trafiło 57 egzemplarzy, które wycofano w 1926 roku, po wprowadzeniu samolotów Spad 51 C1.

            Prototyp produkcji seryjnej modelu Balilli brał udział w Mistrzostwach Europy AIRCOMBAT (walki powietrzne) i zdobył drugie miejsce. Wywalczyłem nim również Mistrzostwo Polski i Puchar Polski sezonu 2007. Jest to najlepsza rekomendacja dla możliwości lotnych tego modelu. Samolot również doskonale nadaje się do lotów rekreacyjnych, jest stateczny wzdłużnie i poprzecznie, przy zmniejszeniu wychyleń układu sterowania, mogą nim się cieszyć nawet mało doświadczeni miłośnicy latających modeli dwupłatów zdalnie sterowanych.

Model-półmakieta samolotu w skali 1 : 8, nadaje się dla średnio zaawansowanych; przeznaczony do lotów rekreacyjnych, a także do walk powietrznych. Do napędu może być zastosowany silnik od 4 cm³ lub elektryczny np. Redox 1200/1100.

klik
klik    

   

 

 • Instrukcja

 • Dane techniczne: skala 1 : 8,
  rozpiętość 100 cm,
  długość 82 cm,
  waga złożonego modelu około 1300g w zależności od zastosowanego napedu.
  Waga poszczególnych elementów zestawu:
  kadłub z maską silnika ok 160g
  skrzydła ok 240 g
  statecznik 20 g
  koła 20g
  powierzchnia nośna 34,5 dm²
  silnik 4 cm³ lub elektryczny np. Redox 1200/1100.

  Zestaw zawiera: kadłub laminatowy, skrzydła styropianowe oklejone balsą z wyciętymi lotkami, wycięte stateczniki balsowe i wręgę silnikową ze sklejki, naklejki ozdobne. Zestaw można zamawiać telefonicznie lub e-mailem.

  klik
  klik
  klik
  klik