logo

 

Fairey Battle

           

            Pierwsze samoloty typu Battle miały znaleźć się w służbie lotnictwa polskiego we wrześniu 1939 roku. Na początku 1939 roku polska misja wojskowa podpisała w ramach współpracy wojskowej z Wielką Brytanią kontrakt na dostawę brytyjskich samolotów myśliwskich oraz 100 samolotów typu Battle. Miały one zastąpić w linii nasze Karasie. Pierwszego Battla zaokrętowano w Anglii dopiero w pierwszych dniach września, już po wybuchu wojny. Oczywiście nie mógł on dostać się do Polski normalną drogą przez Morze Północne i Bałtyk. Statek skierowano okrężną drogą do jednego z portów bliskowschodnich, skąd przez Rumunię miał dotrzeć do kraju. Z powodu odmowy Rumunii na tranzyt przez jej terytorium, odesłano go do Turcji. W lotnictwie polskim na terytorium Angli utworzono polskie dywizjony bombowe: 300, 301, 304 i 305. Pierwsze loty bojowe na tych samolotach wykonały załogi dywizjonów 300 i 301 wieczorem 14 września 1940 roku na bombardowanie barek inwazyjnych w porcie Boulogne. Po udanym ataku samoloty wróciły bez uszkodzeń i strat.

  

klik
klik
klik
klik  

 

     

 

      Model-półmakieta samolotu w skali 1 : 12, nadaje się dla początkujących; przeznaczony do lotów rekreacyjnych, a także do walk powietrznych. Do napędu może być zastosowany silnik od 2,5 do 6 cm³ lub elektryczny np. klasy Redox 1500/1000. MODEL NIE WYMAGA MALOWANIA !

  

 • Instrukcja

  Dane techniczne: skala 1 : 12,
  rozpiętość 141 cm,
  długość 109 cm,
  waga złożonego modelu około 1300g w zależności od zastosowanego napedu.
  Waga poszczególnych elementów zestawu:
  kadłub z kabiną ok 200g
  skrzydło ok 230 g
  statecznika 50 g
  powierzchnia nośna 29 dm²
  silnik od 2,5 do 6 cm³ lub elektryczny np. klasy Redox 1500/1000.

  Zestaw zawiera: laminatowy kadłub, oszklenie kabiny, skrzydła laminatowe z ruchomymi lotkami (nowość-nie trzeba montować zawiasów !), laminatowy statecznik, wręga silnika, półka na serwa, naklejki ozdobne. Zestaw można zamawiać telefonicznie lub e-mailem

  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik
  klik