logo
logo  


Zlin 50 

   Przeglądając książkę "Elementarz Młodego Lotnika", na stronie 186 zwrócił moją uwagę rysunek w trzech rzutach samolotu Zlin 50. Pomyślałem, że po stracie Extry 300 to by był dobry model na "otarcie łez". Założenie miałem takie, że model powinien być tani w budowie i eksploatacji, posiadać w miarę tanie wyposażenie i rozpiętość skrzydeł nie większą niż 100 cm (ze względu na łatwy transport). Powiększyłem rysunek do wymiarów przyszłego modelu i od razu zabrałem się do wycinania żeberek, które wcześniej opracowałem w komputerze. Żeberka skrzydła wyciąłem z balsy 2 mm, a żeberka części centralnej z balsy 5 mm. Dźwigar wykonałem z listwy sosnowej 3x10 mm i pokryłem całe skrzydło balsą 1.5 mm ze zwichrzeniem końcówek płata -3 stopnie.

klik
klik   


Kadłub do części wręgi silnikowej jest konstrukcyjny: boki pokryte balsą 2 mm, górna część profilowana 1.5 mm i dół 3 mm. Wręgi zostały wykonane w części ogonowej z balsy 3 mm, a w przedniej - ze sklejki 3 mm. Od krawędzi spływu w kadłubie do wręgi silnika na bokach została wklejona sklejka 1 mm. Przednią owiewkę zrobiłem metodą traconego styropianu, a szybę kabiny wygiąłem na gipsowym kopycie z butelki. Stateczniki wyciąłem z deseczki balsowej 3 mm podpierając je zastrzałami. Podwozie wygiąłem z drutu 2.5 mm i dałem kółka piankowe 44 mm. Cały model został pokryty folią termokurczliwą w kolorze żółtym i oklejony czerwoną folią transparentną, podobnie jak wspomniana wyżej Extra 300. Zamontowałem silnik OS max 15 LA. Serwa miały być HS-322 HD, ale okazały się dużo za duże, więc wmontowałem HS-81. Zbiornik paliwa wszedł 125 ml, co zapewnia 25 minutowy lot na pełnej mocy.
klik
klik
klik

Po oblataniu cała konstrukcja nie ujawniła błędów konstrukcyjnych ani aerodynamicznych. Model lata idealnie ( za drążkiem), nie ma tendencji do zrywania się nawet w ciasnych łukach czy nawrotach, a moc jest wystarczająca do pionowych figur. Sam model wymaga uwagi w pilotażu ze względu na wymiary ( lata się nisko, szybko i gwałtownie) i na pewno nie jest polecany dla początkujących modelarzy.


                                                                                                         Autor: Eciak Piotr