logo
 

Oklejanie balsą rdzenia skrzydła styropianowego.

 

 Oklejenie rdzenia skrzydła zaczynamy od połączenia odpowiedniej ilości paneli, na przykład taśmą malarską. Przycinamy panele z balsy o około 1cm większe od rdzenia skrzydła.

klik
klik

 

 

 

Panele balsowe składamy do siebie taśmą malarską na zewnątrz. Na jednym brzegu panela przyklejamy taśmę, zaginamy w dół i oklejamy drugi dolny równoległy panel. Tak robimy i z drugą parą.

klik
klik
klik

 

 

 

                       Przygowowujemy ściskacz do ściśnięcia rdzeni. Ja zrobiłem przyrząd z dwóch płyt meblowych i ze szpilek M6 z nakrętkami skrzydełkowymi.

klik

 

 

 

              Rozkładamy panele i smarujemy klejem do drewna Soudal D4. Trzeba to zrobić dość szybko, bo klej się spienia. Aby nie dokładać zbędnego ciężaru skrzydła, smarujemy klejem balsę i obrzeża rdzenia styro. Przed złożeniem spryskuję lekko wodą. Tylko balsa może być zwilżona wodą, natomiast fornir kładziemy bez zwilżania, aby się nie zwichrował. Wkładamy rdzenie w negatywy styro i oklejamy taśmą malarską, aby rdzenie nie przesuwały się względem negatywów.

klik
klik
klik
klik  

 

 

                Robimy tak samo z drugią połówką skrzydła. Wkładamy w ściskacz i skręcamy dość mocno.

klik

 

 

 

  Po około sześciu godzinach można wyciągnąć ze ściskacza skrzydła. Ściągamy taśmy i przycinamy naddatki balsy z krawędzi natarcia.

klik
klik
klik
klik

 

 

 

            Wycinamy z balsy (zależnie ile była przycięta krawędź natarcia) nosek z balsy. Przyklejamy do skrzydła tym samym klejem. Można pomóc sobie rzadkim CA, ale trzeba uważać, bo niszczy styropian. Krawędź natarcia szlifujemy do nadania odpowiedniego kształtu, który sprawdzamy wzornikiem.

klik
klik